február 7

A hólyag meridián

0  hozzászólás

A hólyag meridián energiája nélkül nincs élet. Minden aktivitásunk belőle táplálkozik. Olyan, mint az autóban a motor. Az ereje visz előre nap mint nap. A meridián lefutása megegyezik a központi és az autonóm idegrendszer fontos területeivel, ami minden pillanatunkat szabályozza. A hólyag energiája teremti meg az idegrendszer működéséhez az alapokat. Tehát elsősorban az aktivitást segíti, de azt is szabályozza, mikor vegyük le a lábunkat a gázpedálról. Harmóniában lévő energiája a sebesség csökkentését, a pihenés szükségességét is biztosan jelzi. Az említett motor-hasonlatnál maradva a hólyag párja, a vese az üzemanyag, ami működteti a motort, tehát mindkettő együtt az aktivitás forrása. Ha kibillent állapotú a hólyag meridián energiája, akkor nincs egyensúly az életünkben az aktivitás és a passzivitás között. Nem tudunk kikapcsolódni, nyugalomban lenni, illetve amikor aktivitásra van szükség, nem vagyunk elég éberek, munkabírók. Az éjszaka és a nappal szinte felcserélődik, a passzivitás nappalra tolódik, éjjel pedig nem alszunk jól. 

A Víz elem és a hólyag

A hólyag meridián energiája szoros kapcsolatban van a vesével, a vese támogatása nagyon fontos feladata. Mindkettő a Víz elemhez, az életerőhöz illetve az akaraterőhöz tartozik, és alapvetően befolyásolja az autonóm idegrendszert. A vese inkább a nyugalomért, a paraszimpatikus idegrendszeri állapotért felelős, a hólyag pedig a szimpatikusért, az éber reakciókészségért. Egy korábbi, a veséről szóló írásomban említettem, hogy a keleti kozmológia a vesét egy maghoz hasonlítja, ami az esszenciális életerőt tartalmazza. Ebben a hasonlatban a hólyag a mag héjának tekinthető, ami védi a magot, és a védelmet, mint egy elszánt harcos valósítja meg. A hólyag akaratereje tehát a harc és a konfrontáció területe, ami összekapcsolódik a szimpatikus idegrendszeri funkciójával, a stresszhelyzetekre adott válaszokkal.

Shiatsu - A hólyag meridián

Ha a hólyag energiája rendben van, akkor a nagy kihívások és krízisek idején rábízhatjuk magunkat erre az erőforrásra. Nagy kincs ez az enyhébb, hétköznapi stresszhelyzetekben is, a szimpatikus idegrendszeri reakciók szükségessége idején. Mozgósítja az erőforrásainkat, képessé tesz válaszok megtalálására, cselekvésre ösztönöz. Akár a harc megvívására, akár a menekülésre. Ha gyenge a hólyag ereje, akkor a legkisebb stresszre is feladással és lemondással reagálunk. Ha pedig túl sok, illetve feszült a hólyag energiája, nem vesszük észre a hajszoltságot, és ez esetleg kiégéshez, burn-out állapothoz vezethet.

A hólyag a vesével együtt felelős a tisztításért, nemcsak testi szinten, hanem érzelmileg is, hiszen a HKO nem különíti el a testet a lélektől. Elválaszthatatlannak tartja őket, egymásra hatásuk állandóan megmutatkozik. Ha a kiválasztás-tisztítás nem megfelelő és túl sok sav van a vérben, az a mérgező érzelmek megjelenését okozza. Az érzelmek akkor válnak mérgezővé, ha meghaladják a képességünket, hogy feldolgozzuk őket. A hólyag a vesével együtt a folyamatos szűrési és eliminációs folyamatok biztosításával megóv minket a túlzott érzelmi feszültségektől, a „felforrósodástól”. Ebben a kontextusban a hólyag a begyűjtést és az eltávolítást szolgálja, ahogy testi szinten is ezt teszi.

Shiatsu - A hólyag meridián

A meridián jelentősége

A hólyag a leghosszabb meridiánunk. A belső szemzugtól indul, a fejen át halad, majd végig a gerinc mellett a háton, egészen a keresztcsontig. Folytatódik a lábak hátsó középvonalán és a kislábujj szélén végződik a 67. pontban. Több okból különleges, egyrészt amiatt, hogy ez az energia-csatorna minden szervvel kapcsolatban áll. A háti szakaszon, a Yu pontoknak nevezett helyeken minden szervnek megvan a kapcsolódó pontja, amin ezek a különböző energiák érinthetők, és a szervek állapotfelmérésére is használhatóak. Másik különlegesség, hogy az agyidegek és a gerincvelő közelsége miatt az idegrendszer működése talán a hólyag meridián energiapontjainak kezelésével befolyásolható a leginkább.

Ez a csatorna azért is különleges, mert a hólyag meridián lefutása megegyezik a hosszanti háti faszcia-lánccal. A faszciákat, az izompólyákat és egyéb hártyákat sokáig nem tartották igazán fontosnak az orvostudományban, csak az utóbbi nagyjából száz évben kerültek a vizsgálódás homlokterébe. Kiderült, hogy ezek az anatómiai struktúrák nagyon jó információ-továbbító funkcióval rendelkeznek, a test összehangolását biztosítják, hiszen az egészet behálózzák. Néhány éve már anatómiailag is bizonyították, boncasztalra le tudták fektetni a hátsó felületes nagy faszcia-láncot, ami a homloktól halad végig a háton, majd a láb hátsó részén és a talpon végződik, és az érintett testrészek között egyértelmű kapcsolatot hoz létre. Megdöbbentő belegondolni, hogy az ősi kínai orvosok milyen csodás érzékkel írták le a meridiánok rendszerét, például a hólyag lefutását is. A kínai gyógyászat tapasztalati megfigyeléseiről eddig úgy tudtuk, hogy a meridiánok létét nem lehet anatómiai struktúrákkal bizonyítani. Mára ez megváltozott. Nem csak érezhető, hanem fizikailag is látható, hogy van kapcsolat a testrészek között. Így érthetővé válik az a tapasztalat, hogy ha mondjuk a lábon kezeljük a hólyag meridián pontjait, akkor az hatással van más testrészekre, például csökken a fejfájás. Vagy a nyak feszültségének csökkentésével, vagy a comb hátsó részén lévő pontok kezelésével a derékproblémák meg tudnak oldódni. A faszciák létezése megmagyarázza ezeket a tapasztalatokat. A testben minden más meridián hatása is a pólyák közötti kommunikáció révén érvényesül.

Shiatsu - A hólyag meridián

A meridián funkciói

A meridián energiája támogatja a hólyag konkrét működését, a vizeletet tárolja és üríti. Nagyon fontos feladata, hogy segíti a vesét a kiválasztásban, a vízháztartás szabályozásában. Szoros kapcsolatban áll az agyalapi miriggyel, ami a hormonrendszer központi irányítója, így az általános hormonszabályozásban is közreműködik, konkrétan pedig az ivarmirigyek működését segíti. Mindezeken túl az idegrendszer megfelelő állapotáért is felelős. A meridiánpontokkal csökkenteni tudjuk a fej és a gerinc feszültségeit. Ez segíti az agyidegek és gerincvelő funkcióinak harmóniáját. 

Sokféle testi tünet jelenhet meg, ha a hólyag energiája gyenge, nem elég dinamikus. A legkonkrétabb tünetek, amiben egyértelmű a hólyag diszharmóniája, az a hólyaggyulladás, a hólyaghurutra hajlamosság, a gyakori vizelés. A meridián lefutása mentén más tünetek is megjelenhetnek. A fejen például az orrdugulás vagy a szem fáradtsága is lehet a hólyaggal kapcsolatos. A fejben érzett feszültség, a hátsó fejfájás mindig összefügg a hólyag energiaállapotával. A hát- és derékfájdalmak, az 5. ágyéki csigolya érzékenysége, a gerinc merevsége is megjelenhet, ha a hólyag gyengén működik. Előfordulhat továbbá általános túlérzékenység, az idegrendszer feszültsége, gyenge teherbíró képesség, fáradékonyság.

A lelkiállapotban is megjelenhetnek a diszharmóniára utaló tünetek. Ilyenek a már említett nehezen feldolgozható, mérgező érzelmek, de ilyen a nyugtalanság, kimerültség, érzelmi labilitás, feszültség. Továbbá a stressz-tűrés nehézsége, a tetterő hiánya, a triviális dolgokon való aggódás. A hólyag energia nagyon érzékeny a mozgáshiányra, tehát a gerinc rugalmasságának és mobilitásának támogatása nagyon fontos. Mozgással lehet kezelni a testi és lelki állapotokat egyaránt. A „Do-in workshop: Fókuszban a gerinc” című tanfolyam pontosan ezzel a céllal készült.


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Iratkozz fel a hírlevélre!

Értesülj első kézből az újdonságokról és friss hírekről!

>