május 9

Az epehólyag meridián

1  hozzászólás

Az akupunktúrás orvoslásban az epehólyag egy nagyon fontos, meghatározó szerv. A bennünk lévő Fa energia, a tavasz ereje köthető hozzá és jin párjához, a májhoz.

Ahhoz, hogy a fa tavasszal teljes virágzásban tündököljön, kedvező és tápláló környezetre van szüksége. Ha ezt a képet az emberre vetítjük, akkor ez a támogató közeg nem más, mint az epehólyag energia harmonikus működése. Széles körű, átfogó funkciók tartoznak hozzá, főleg lelki-szellemi szinteken, pedig a fizikai testben az epehólyag csak egy parányi szerv a jobb oldalon, a máj lebenyei között. Testi szinten feladata, hogy tárolja és ürítse az epét, amit nem is maga termel, hanem a máj. Az epevezeték a vékonybél első szakaszába torkollik, és a zsírok emésztését segíti. Az epehólyagot sokszor el is távolítják, testi funkcióját ilyenkor átveszi a máj, de energiája azért jelen van a rendszerben. Ilyenkor fokozottan kell igyekeznünk az epehólyag egyensúlyának megtartására. Az epekövek jól tükrözik e szerv hajlamát a merevségre és a rugalmasság hiányára, mintha a megkövült döntések és elakadt érzelmek testi lenyomatai lennének. 

Shiatsu - Az epehólyag meridián

Hasonlatok

A kínai kozmológiában az ember egyedi működését a társadalmi berendezkedéshez hasonlították. A metafora szerint a középpontban a Tűzherceg áll, ez a szív. Ő a legfőbb uralkodó, a többi szerv a minisztere. Az epehólyag ebben a metaforában a tábornok, aki meghozza a fontos döntéseket, amelyek az éppen aktuális helyzetben szükségesek, és cselekszik is. Bátorságával és a határozottságával segít bennünket. Párja a máj a tervezésben, a célok, a víziók kitalálásában erős, az epehólyag pedig tudja, hogyan lehet ezeket elérni. A tervező és a kivitelező hasonlat jól érzékelteti kettőjük funkcióját. A máj „megálmodja a házat”, elképzeli, lerajzolja a körvonalait, az epehólyag pedig elindul, konkrét lépéseket tesz. Tudja, hogy mi kell a cél eléréséhez, és felelősséget is vállal a tetteiért. A Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) tehát az epehólyagnak tulajdonítja azt az erőt, amely — egy másik hasonlattal élve — biztosítja számunkra, hogy szilárdan megragadjuk életünk csónakjának kormányát, és elvégezzük a kisebb-nagyobb célok eléréséhez szükséges összes szükséges műveletet. 

Az epehólyag irányít

A HKO-ban az ehhez a kis szervhez tartozó meridián a második leghosszabb az összes közül. A test külső oldalán halad végig, a szemtől egészen a negyedik lábujjig, így többek között a test oldalsó területeire van hatással. A megfelelő tónus és feszültség elengedhetetlen ahhoz, hogy testünk tartása stabil legyen, és biztosan álljunk a lábunkon. Ha az epehólyag meridián energiája gyenge, akkor nincs elég tónus, meginoghat az egyensúly, a test nem kap oldalsó támaszt. Mint egy csokor virág, amelyet nem tart össze semmi. A struktúrák ennek következtében elvesztik a stabilitásukat.

Shiatsu - Az epehólyag meridián

Ha túl sok feszültség van a meridiánban, akkor úgy képzelhetjük el, mintha egy fűzőt viselnénk, ami oldalról beszűkít minket, akadályozza a mozgásunkat. Ez a túlzott feszültség elsősorban belső és külső hatások révén jön létre a meridiánban. Ez a nyomás fakadhat munkahelyi, párkapcsolati vagy anyagi terhekből, de ugyanígy származhat társadalmi elvárásokból vagy válsághelyzetek szorításából is. Az epehólyag különösen érzékeny ezekre a gyötrő állapotokra. Az állandó döntéshozatal miatt is nagy terhelésnek van kitéve az epe energiája. A szűkös időkeret és az érzelmi töltés még jobban erősíti az epe feszültségét. Naponta sok ezer döntést kell meghoznunk, és bár ezek között vannak egyszerűek vagy triviálisak, de olyanok is, amelyek kihatnak életünkre, és amelyek következményeit vállalnunk kell.

Az epehólyag meridián nemcsak a test oldalait irányítja, hanem pályája összeköti a test felső és alsó részét is. Stressz hatására, akadályozottság esetén az epehólyag energiája megreked a fejben, erős feszültséget okozva. A HKO ezért az epehólyag diszharmonikus működését látja a fejfájások minden formája, a szembetegségek, a fülcsengés, az agyvérzés hátterében is. Természetesen soha nem egyetlen oka van a betegségeknek, ez csak az egyik közülük.

A meridián lefutása

Az epehólyag energiája a fejen a legmeghatározóbb. A szemnél kezdődik, a fül felé tart, majd a homlokon illetve a fej oldalán halad, és a nyakizmokon érkezik meg a vállhoz. Ez azt jelenti, hogy két kiemelten fontos érzékszerv, a szem és a fül közvetlenül az epehólyag meridián befolyása alatt áll, és ezek alapvető szerepet játszanak abban, hogy tisztán lássuk és átlássuk a helyzeteket. Mivel az epehólyag irányítja a nyak oldalirányú mozgékonyságát, lehetővé teszi, hogy szabadon elfordítsuk a fejünket, balra és jobbra nézzünk, tisztán halljunk mindkét irányból, befogadjuk a körülöttünk lévő teljes teret a benne lévő összes információval együtt. Az epehólyagnak szüksége van erre a széles „látókörre”, ezekre az információkra, amelyek a jól átgondolt döntések alapjául szolgálnak. Ha az epehólyag meridián feszültség alatt van, akkor a mozgástartomány korlátozottá válik, a nyak merev lesz. Ez sokakkal megtörténik, akiknek naphosszat a képernyő előtt kell dolgozniuk, merev szemmel fixálva a monitort. A korlátozott mozgástér gyakran tükröződik a mentalitásunkban is. A mondás, hogy „nyakas ember” jól kifejezi ezt a jellegzetes állapotot: rugalmatlanság az elvek, a hozzáállás terén, makacsság, merev elvárások.

A meridián a nyaktól a törzs oldalán halad cikk-cakk vonalban, majd eléri a csípő ízületet. Ez a testünk legnagyobb ízülete, a forgó. Az előrelépést, haladást biztosítja, valamint az oldalirányú mozgástartomány szabadságát. Ha ez megvan, akkor eldönthetjük, hogy jobbra vagy balra fordulunk-e, amikor egy kereszteződésben állunk. Ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy merre szeretnénk menni az adott pillanatban, vagy ha bizonytalanok vagyunk és szorongunk attól, hogy érvényt szerezzünk a kívánságainknak, akkor blokkoljuk az előrehaladásunkat. Ez akár az apró, napi célok megvalósításában, akár az életutunk komoly döntéseiben is megnyilvánulhat. A lelki és szellemi állapot hatással van a testre, itt konkrétan a csípőízületre. A rugalmasság hiánya miatt a csípő hajlamos lesz a túlterhelődésre és a kopásra. 

Általánosságban az epehólyag kibillent energiája minden izmot feszültségben tart, ami merev, katonás járást eredményez az érintett személy mozgásában. A fájdalmak leggyakrabban a nyak és a vállak területén mutatkoznak illetve a csípő ízületben. De mindenféle ízületi probléma, ízületi fájdalom kapcsolatos ezzel az energiaminőséggel.


  • Köszönöm a sok hasznos információt, még a főbb pontok hatásai érdekelnének amit a hétköznap tudnak használni.
    Attila

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Iratkozz fel a hírlevélre!

    Értesülj első kézből az újdonságokról és friss hírekről!

    >