A kínai gyógyászat gondolkodásmódja alapvetően másfajta logikát követ, mint amit mi itt Európában megszoktunk. Kicsit leegyszerűsítve mondhatjuk, hogy a nyugati világ logikája leginkább duális megközelítést használ, elkülönít a dolgokat. A részleteket vizsgálja, úgy definiál, hogy a különbözőségeket, a meg nem egyező tulajdonságokat figyeli, és azt fogalmazza meg. Ez a folyamat jang minőségű hozzáállás, a „vagy-vagy” szavakkal jellemezhető. Ellentétben a keleti logikával, ami jin típusú, egészleges, analógiás gondolkodás. A különböző dolgokban az azonosságokat keresi, összekapcsol. Úgy definiál, hogy a hasonlóságot, az egyezőt figyeli. Ez a gondolkodás plurális megközelítésű, az „és-is” szavakkal jellemezhető. A dolgok ilyen összekapcsolásából ered az Öt átváltozási fázis rendszere. A természetben mindenhol látjuk a folytonos körforgást, a visszatérést. Az évszakok váltakozását vagy a napszakokat. Így változnak az élet minden területén a különböző jellegzetességek, áthaladva az öt fázison, majd visszatérve az elsőhöz újra és újra.
A mi égövünkön a tavasz megérkezése nagyon erőteljes változást jelent a természetben és az ember lelkületében is. Ezt az évszakot mindenki szereti. A tavasz a Fa átváltozási fázis ideje. Ilyenkor átélhetjük ezt a minőséget, ami a tél után az újjászületés, a növekedés, az életfolyamatok aktívvá válása. Ugyanakkor ez az erő minden új nap kezdetekor, reggel is átélhető. A Fa ereje segít abban, hogy lelkesen indítsuk a napot, hogy az éjszakai pihenés után új erővel feltöltődve elinduljunk. A tervek, amit aznapra kijelölünk a máj és az epehólyag energiájának segítségével fogalmazódnak, illetve valósulnak meg. Nagy élet-célok kitűzése, és azok aprólékos megvalósítása is a Fa energia harmonikus jelenlétét feltételezik. Valamint innen táplálkozik a jó döntések meghozatala és a kreativitásunk is.

Sokféle szempontból jellemezhető még a Fa energia-minőség, most néhány gondolatot arról írok, hogy mi jellemző az olyan emberre, aki dominánsan a Fa energia személyiségjegyeit képviseli.
Az ilyen ember mindig aktív, mondhatjuk, hogy az életeleme az aktivitás, a dinamizmus. Reggel könnyen kel fel és máris beindul. Gyorsan reggelizik, talán útközben a munkahelye felé, mert sajnálja rá az időt, a napi dolgai sokkal fontosabbak. A munkahelyén hajtja magát, a vele dolgozókat szintén. Szereti a kihívásokat, ambiciózus, becsvágyó. Emiatt hamar vezető pozícióba kerül, vagy önálló vállalkozásba kezd. A versenyhelyzet inspirálja, ő akar lenni a legjobb, az első. Állandóan új ötletei vannak, nyughatatlan. Nehezen tudja elképzelni, hogy a beosztottjainak más dolgok is fontosak, nem csak a cég fejlődése. Időnként jellemző rá az agresszivitás. Az agresszió szó erősen negatív értelmű, de nem kell feltétlenül csak durva erőszakosságra gondolni. Lehet ez a magatartás pozitív is, amikor a harag, a düh kifejezése előreviszi a dolgokat. Például, amikor egy munkahelyi megbeszélésen nem halad a folyamat, nem jut előre a társaság. Akkor ezt az egyhelyben-toporgást kibillenti, ha valaki végre rácsap az asztalra. Egyébként az emberünk íróasztalán nagy az összevisszaság, nincs rend, de ő jól átlátja a káoszt, tudja, mi-hol van.

A társkapcsolatokban erőteljes, impulzív személyiségét és dominancia-igényét a vele együtt élőnek időnként nehéz elviselni. Vibráló, sokszor izgatott, nyughatatlan, nem szívesen üldögél tétlenül. A szabadság-szeretete is jellemző a párkapcsolataiban, nem szereti az erős függőséget, nagy teret igényel.
A teste rugalmas, mozgékony. Szereti a kihívást jelentő sportot, az igazi versengést. Például teniszezik, vagy fallabdázik, amikor erősen ugrálni, mozogni kell,. Szeret kimelegedni és persze mindig nyerni akar. Ha egyedül sportol, akkor pl. a konditeremben feszegeti teljesítőképességének határait. Egyre nehezebb súlyokat emel, egyre rövidebb idő alatt teljesíti a célokat. Élvezi az eredményeit, beszél is róla. Sokszor vakmerő sportokat választ, kalandvágyó.

Akire nagyon illik a fenti jellemzés, esetleg a leírtaknál még szélsőségesebben is tapasztalja magában ezeket a tulajdonságokat, annak bizony veszélyeztetve van a harmonikus élete és az egészsége. Akkor nagy szükség van tudatos leállások, pihenő-idők biztosítására. A pihenés persze lehet aktív, például gyaloglás a természetben, vagy valamilyen hobbi-tevékenység. Meg kell előzni a túlzásba vitt aktivitásból származó kifáradást, kiégést. A túlzottan Fa típusú ember hajlamos a fejfájásra, alvás-problémákra, ilyenkor jó tevékenység lehet valamilyen küzdő-sport. Meleg fürdőben az izomlazítás, vagy a nyújtó gyakorlatok is ajánlottak. Segít csökkenteni a diszharmóniát a türelem tudatos gyakorlása is, vagy az agresszió kockázat nélküli, ártalmatlan kiélése. Fontos lehet még a máj támogatása például savanyú ételekkel, illetve kímélése a hús- és az alkoholfogyasztás csökkentésével.