Az évszakok körforgásában elérkeztünk a Föld fázisba. A nyár vége és az igazi ősz közötti időszakba. A Föld átváltozási fázishoz a nyárutó, a vénasszonyok nyarának energiája kapcsolódik. Nálunk erősen meghatározza ezt az időszakot az iskolai évkezdés. Pedig az új lendület nem a Föld energiája, hanem a Fáé, a tavaszé. Japánban eszerint kezdődik az iskola, mindig áprilisban indul az új osztályba lépés, a tanévkezdés.
1. Egyensúly, középpont

A Föld a közép energiáját hordozza. A nyár és az ősz közötti időszak mellett a Földnek van egy másik helye is az elemek rendszerében. Ő a körforgás közepe. Évszakváltáskor mindig van egy átmeneti időszak, amikor a Föld energiája erősen hat. A Föld tehát a folyamat centruma, a stabil pont. Minden állandó változásban van, a négy évszak jön és megy, a Föld az állandóságot képviseli. A szélsőségek benne találkoznak és kiegyenlítődnek. Egyfajta elrugaszkodásként nézhetünk rá, ami csak biztos alapról lehetséges. Vagy egyfajta nekikészülődésként az új fázis előtt. Mint a kilégzés és a belégzés közötti pillanat. Nagyon fontos ez a fázis, az elemek között a Föld különlegességét hangsúlyozza. A jin és jang jelleg itt a legkevésbé mutatkozik meg, az erők egyensúlya jellemzi. Egy mindent összetartó erő, a nyugvópont. A jelenléte állandó, mozdulatlan, és körülötte forog és kering a Mindenség.
2. A bolygónk védelme

Ha a Földre, mint bolygóra gondolunk, akkor a Naprendszerben az egyetlen otthonunkat, az életünk terét láthatjuk benne. Amin megvetjük a lábunkat, ami a stabil alapot jelenti. Nagyon aktuális manapság, hogy megóvjuk a Földet az ember önző tevékenységének hatásától. Rendkívül fontos, hogy mindenki belássa, meg kell védenünk ezt az otthont. Tisztelettel és okosan kell bánnunk a termőfölddel, a vizekkel, az állatokkal, a növényekkel. Az unokáink élete múlik rajta.
3. Család, önbizalom

A Föld energiája segíti a lelki stabilitást, amit a család megtartó ereje is képviselni tud. Nekem személyesen az őseim nagyon erős köteléket jelentenek. Sok történetet ismerek három-négy generációra visszamenőleg, tárgyakat is bőven örököltem, a kerület is, ahol lakom, a nagycsalád helyszíne volt. A család nekem nagy biztonságot jelent, és valahova tartozást. De tudom, hogy sokan hiánnyal, meg-nem-értéssel találkoznak a családjukban, és nehéz megélni valamiféle stabilitást és biztonságot. Érdemes ápolni a családi kapcsolatokat, figyelni a rokonainkra. Sokszor nehéz megtalálni a közös hangot, de megéri a fáradtság. Észrevétlenül gondozzuk ezzel a bennünk élő Föld energiát, biztos kiindulópontot teremtünk a hétköznapjainkban. A lelki stabilitás a megfelelő önbizalmat is jelenti. A kora gyermekkorban átélt testi és érzelmi biztonság megalapozza a belső egyensúlyt, egészséges önbizalmat ad. Ha ez elmaradt vagy kevésnek bizonyul, felnőtt korban szinte életfeladattá válik az önmagunkról való gondoskodás, hogy biztonságot és bizalmat teremtsünk magunkban.
4. Táplálkozás

A táplálkozás fontos témája a Föld elemnek. Egészen konkrétan a föld adja az embernek a táplálékot, tehát a keleti kozmológia rendszerében is ez az energia-minőség végzi a táplálék energiájának felvételét és elosztását. Ezeket a feladatokat három szerv végzi: a gyomor, a lép és a hasnyálmirigy. Közülük a lép kiemelten fontos, ő a legfőbb tápláló, a fizikai testünk anyaszerve: tárolja és szétosztja a testben a tápláló vért. Ő a földi létünk étkezésből nyert energiaforrása.
Rendkívül sokféle, egymással szöges ellentétben álló étrendi tanácsokkal és szokásokkal találkozunk. Hozzám a legközelebb a japán makrobiotika útja áll. Nemcsak saját magam tapasztaltam meg, hanem a shiatsu-terápia és -tanítás során szerzett, több évtizedes tapasztalatom is alátámasztja ennek a rendszernek a nagyszerűségét. A makrobiotika étkezési tanácsokkal szolgál, de emellett életszemléletet is nyújt. Tömören úgy lehetne összefoglalni a lényegét, hogy azt tartja egészséges, igazán tápláló éteknek, ami önmagában is harmonikus, a jin és jang erőket kiegyenlítetten tartalmazza. A szélsőséges energiájú ételek a szervezetet megterhelik, és betegséget okoznak. Az egészséget támogató diéta alapja a gabonafélék fogyasztása, elsősorban a barna rizs és a kiegyenlített energiájú zöldségek. Tehát növényi eredetű, főtt, meleg ételeket javasol, ami a tűzzel és a vízzel találkozik, mielőtt elfogyasztjuk. És ami az évszaknak és a tartózkodási helyünknek is megfelel. Leginkább a manapság terjedő vegán táplálkozáshoz hasonlít a makrobiotika, de nem tiltja, viszont csak 10%-ban ajánlja az állati eredetű ételek fogyasztását.
5. Gondoskodás

Az anyaságban nagymértékben használjuk a Föld fázis energiáját. Kisgyermekeket gondozni egy különleges élethelyzet, de nemcsak ebben az időszakban és nemcsak anyaként van szükségünk a Föld támogatására. Sokféle gondoskodást igénylő, hétköznapi szituációban kell helytállnunk, amikor a belső stabil középpontunkból segítünk valakit. Figyelünk rá, kitaláljuk a szükségleteit. Ha egyensúlyban vagyunk, ezt jó érzéssel és örömmel meg tudjuk tenni. Ha azonban a Föld energiája nem kiegyensúlyozott bennünk, ha a határainkat illetve önmagunkat nem vesszük figyelembe, könnyen belecsúszunk egy „mártír” szerepbe. Az önismeret és éberség ebben is segít. Én nagyon hajlamos vagyok csak a környezetem igényeire figyelni, így mindig tudatosítanom kell a határaimat és a jólétemet. Aki túlzottan kihasználja magában a Föld energiáját, egyszer csak kibillen az egyensúlyából, és ő szorul gondoskodásra.
Köszönöm!